قدرت هشتگ را دست‌کم نگیرید!

اصطلاح هشتگ یا هش‌تگ که با این علامت (#) شناخته می‌شود و به‌عنوان علامت پوند نیز آن را می‌شناسند و برای دسته‌بندی و اشتراک‌گذاری مطالب استفاده می‌شود، هویت خود را از سال ۲۰۰۷ با توییت‌های گسترده مربوط به جنگل‌های جنوب کالیفرنیا در توییتر پیدا کرد و اکنون بیشتر رسانه‌های بزرگ دیجیتال همچون فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام، پینترست و غیره از هشتگ ها استفاده می‌کنند و هرکدام به شکلی از آن برای بهتر نشان دادن محتوای کاربران خود استفاده می‌کنند.

اگر بخواهیم تنها کاربرد ویژه هشتگ را در رسانه‌ی متولی آن یعنی توییتر بررسی نماییم متوجه این امر می‌شویم که چرا نباید هشتگ گذاری را فراموش کرد.
در توییتر ما علاوه بر این‌که می‌توانیم برای محتوای خود هشتگ گذاری کنیم موضوعی که رقابت هشتگ‌ ها را داغ‌تر می‌کند ویژگی مهمی به نام (trending) است ترندینگ همان هشتگ‌های داغی هستند که در صفحه‌ی توییتر شما در ستون کناری قابل‌مشاهده هستند که می‌توانند برای شما و مخاطبانتان جالب باشند و هرکدام اشاره به موضوعی پربحث در فضای توییتر دارد که شما نیز می‌توانید در این بحث‌های داغ شرکت کنید و برای مخاطبان خود نیز به اشتراک بگذارید.
درواقع اگر بخواهیم دقیق‌تر به قضیه نگاه کنیم هشتگ‌ ها همان کلمات کلیدی و اصلی محتوا شما هستند که مخاطب شما نیز انتظار آن‌ها را می‌کشد.
هشتگ‌ ها به شما کمک می‌کنند تا خود را به همفکرانتان در سراسر جهان نزدیک کنید و اکنون در حال تبدیل‌شدن به کتابخانه‌هایی از محتواها برای کلمه موردنظر هستند. درواقع رسانه‌های دیجیتال بخش عمده‌ی پیشرفت خود را مدیون همین هشتگ هستند.
زمانی که رشد چشمگیر و کاربردی هشتگ در توییتر افزایش پیدا کرد شرکتی چون فیسبوک دیگر از این موضوع چشم‌پوشی نکرد و این شرکت هم از هشتگ برای رشد رسانه خود استفاده کرد و همانند توییتر یک URL منحصربه‌فرد برای هر هشتگ طراحی نمود که با کلیک بر روی آن هشتگ می‌توان به آن URL وصل شد.
مدیران فیسبوک به اهمیت هشتگ کاملاً پی برده‌اند به‌طوری‌که ما این توجه را در سیاست‌گذاری‌های این شرکت در نرم‌افزار اینستاگرام مشاهده می‌کنیم.
هشتگ‌ ها در اینستاگرام نقش کلیدی را ایفا می‌کنند و بخش مهمی از رشد یک صفحه در اینستاگرام مربوط به هشتگ است. چراکه زمانی شما از یک هشتگ در زیر پستتان استفاده می‌کنید این پست در قسمت جستجو برای دیگران کاربران هم که به دنبال آن هشتگ هستند نمایش داده می‌شود. روند تغییرات و کاربردی‌تر شدن هشتگ در اینستاگرام در هر به‌روزرسانی قابل‌مشاهده است و استفاده صحیح از آن باعث جذب فالوور بیشتر و تأثیر بر روی مخاطبان می‌شود.
و اکنون هشتگ‌ ها ابزار تجاری دنیای دیجیتال و برندینگ هستند و تمامی شرکت‌های بزرگ و کوچک و حتی کاربران عادی از آن در جهت معرفی خود استفاده می‌کنند.
یکی از راه‌های ساده برای برندسازی استفاده از هشتگ است که باعث رشد سریع کسب‌وکارها و ارتباطات می‌شود و برای سامان‌دهی و نظم به هشتگ‌ ها در الگوریتم جدید اینستاگرام توجه ویژه‌ای شده است و هشتگ‌های تکراری نامربوط به‌عنوان اسپم شناخته می‌شوند.
هشتگ‌ ها اکنون تبدیل به‌شتاب دهنده‌های کمپین‌های بازاریابی دیجیتال شده‌اند و استفاده از هشتگ‌های قوی یعنی توسعه و رشد پیج شما و درنهایت افزایش فروش یک پیج کسب‌وکار زیرا هشتگ پلی است به‌سوی مخاطب هدف که برای رشد یک کسب‌وکار لازم و ضروری است و به‌طورکلی هشتگ با تمام ابعاد یک جامعه و فرهنگ در ارتباط است و تمامی موضوعات را در دل خود جا داده است و همین امر آن را تبدیل به ابزاری قدرتمند در رسانه‌های دیجیتال و اهرمی قوی جهت توسعه ارتباطات با سراسر جهان و کمک به کسانی که در فکر رشد و توسعه کسب‌وکار و برند خود در دنیای دیجیتال هستند.
با این تفاسیر لازم است نگاهمان به شبکه‌های اجتماعی و قابلیت‌های ویژه‌ای چون هشتگ عوض کنیم و از آن‌ها استفاده‌ای حداکثری در مسیر پیشرفت و رشد کسب‌وکار خود کنیم.
عرفان ضیاءفروغی
کارشناس IT فعال در حوزه‌ی محتوا و دیجیتال مارکتینگ، علاقه‌مند به دنیای فناوری و تجارت الکترونیک به‌ویژه استارتاپ‌های نوآور

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.